Imate žicu za učenje?

O SCORM standardu

SCORM (Shareable Content Object Reference Model) je skup tehničkih specifikacija baziranih na radu AICC (Industry CBT Committee), IEEE LTSC (Learning Technology Standards Commitee) i IMS Global Consortium organizacija, a ideja je bila kreirati jedinstveni „model za sadržaj“. Specifikacije su razvijene kroz SCORM inicijativu, a standard se dalje razvija i distribuira preko ADL (Advanced Distributed Learning) organizacije.


SCORM je standard koji sustavima za učenje putem Interneta omogućava pronalaženje, uvoz, dijeljenje, ponovnu upotrebu i izvoz sadržaja na standardiziran način. Ukratko, moglo bi se reći da SCORM omogućava isporuku e-learning objekata u pravilnom slijedu i praćenje i izvještavanje napretka polaznika.

Osnovni termini SCORM-a su:

  • LMS – Learning Managment System je sustav na serveru koji je zadužen za prijavu korisnika, funkcije korisnika, rad sa sadržajem i data modelom. Krovna struktura e-learning modela.
  • SCO – Shareable Content Object je jedna lekcija. To je najmanja, nedjeljiva jedinica sadržaja (treninga) koju LMS može pratiti. Ne smije usmjeravati tijek izvođenja seminara, a biva pozivan od LMS-a.


Ključni zahtjevi standarda obuhvaćaju:

  • reupotrebljivost sadržaja (content reusability)
  • međusobna izmjenjivost (interoperability)
  • dostupnost (accessibility)
  • trajnost (durability)


SCORM standard se sastoji od tri dijela:

  • Overview - o modelu, viziji i budućnosti
  • Content Aggregation Model opisuje kako posložiti e-learning sadržaj tako da se njegovi dijelovi mogu ponovo upotrijebiti (reusability) i da bude omogućena izmjenjivost dijelova sadržaja (interoperability)

    Sastoji se od 3 specifikacije:

    Rezultat ovog modela je "uputa"kojom autor sadržaja prenosi LMS-u kako e-learning sadržaj prenijeti polazniku.

    • Learning Object Metadata – opisuje što predstavlja sadržaj, čije je vlasništvo, cijenu (ako postoji), tehničke zahtjeve, namjenu itd
    • XML "binding" – kako kodirati tagove u XML-u da budu čitljivi
    • .IMS Content Packaging – opisuje kako se slaže kolekcija learning objectsa i njihovih meta podataka, kao i kako se sadržaj isporučuje polaznicima.
       
  • Run Time Environment – opisuje način na koji se sadržaj pokreće i način na koji se vrši praćenje napretka polaznika i izvještavanje.Propisuje dvije stvari:
    • API – komunikacija između sadržaja i LMS-a se radi standardom propisanim funkcijama, bez obzira na alate kojima se sadržaj kreira
    • Data model – specifikacija što je sadržaj komunikacije između sadržaja i LMS-a. U data modelu se pohranjuju podaci o pojedinoj lekciji (SCO-u) za svakog korisnika. Upravo u datamodelu se spremaju rezultati interakcija korisnika sa SCO-om.


Verzije SCORM-a
Postoje dvije verzije SCORM-a:

  • SCORM 1.2 - prva u potpunosti prihvaćena verzija SCORM-a iz 2001. godine. Predstavlja minimum koji većina proizvođača LMS-a, alata za razvoj i sadržaja implementira. Više o SCORM 1.2.
  • SCORM 2004 - dolazi u nekoliko podverzija, a najnovija je 4th edition iz 2009. godine. U odnosu na verziju 1.2, najvažnija razlika je u većoj kontroli navigacije među dijelovima sadržaja ovisno o postignutim rezultatima učenja (adaptivno učenje), kao i mogućnost posebnog praćenja statusa završenosti i savladanosti lekcija. Više o SCORM 2004

Zadnjih godina razvija se nova verzija e-learning standarda pod nazivom Tin Can API (Experience API ili XAPI)

Autor

Slični članci

Donosimo zanimljiv tekst Marca J. Rosenberga o e-learning mitovima u kojem Rosenberg razotkriva ukupno jedanaest mitova o e-learningu.

Donosimo Kuhlmannov Mit broj 2: Ubrzani e-learning je važan, ali je često drugorazredni proizvod.

Na ovom ćete mjestu naći značenja nekih od najčešćih pojmova koji se pojavljuju uz e-learning.

Komentari

Koraci do učenja

1Prijavi se

Prijavite se, a ako nemate korisničko ime, registrirajte se.

2Pronađi i upiši program

Pronađite edukacijske programe u Katalogu i Certifikaciji, ili koristite polje za pretragu.

3Uči

Upisani programi dostupni su u meniju Korisnik, Moji tečajevi.

»Detaljne upute

Trebate pomoć?

Trenutno nema programa koji imaju objavljene termine.